DOĞALGAZLI RADYANT ISITMA SİSTEMLERİ

radyant-isitma-sistemleri

 

Radyant  Isıtma,  güneşin dünyamızı ve üzerindeki  cisimleri ışınlarla ısıtma anlamına gelir. Yüzey sıcaklığı 200◦C’nin üzerinde ise ışınım yapar, objeye çarpar(RADYANT ISITMA) . Yüzey sıcaklığı 200◦C-800◦C ise, borulu tip düşük  radyant  ısıtıcılar kullanılır. Bu ısıtıcılar ortam havasının ısıtılması yerine,  kişilerin doğrudan konfor sıcaklığını hissetmelerini sağlar.

Radyant  Isıtma sistemi  uygulamalarında,  ısıtıcıların uygun yerleşimi ile mekan içindeki tüm bölgelerin ya da sadece istenilen  bölgelerin ısıtılabilmesi mümkündür.  Isıtmanın çok güç olduğu düşünülen mekanlarda bile (yüksek, büyük, izolasyonsuz, hava değişiminin çok olduğu, tamamen açık vs…) son derece başarılı uygulamalar yapılmaktadır.

 

 

 

 

radyant kafe uygulamalari

 

Genel olarak,  Borulu Radyant  Isıtıcılar ve Seramik Plakalı Isıtıcılar olarak 2 gruba ayrılır.

Radyant  Isıtıcıların  uygulama  alanları olarak  fabrikaları, dökümhaneleri,  atelyeleri, depoları, camileri, büyük mağazaları , spor salonlarını, tavuk çiftliklerini, seraları, tenis kortlarını, vb… sayabiliriz.      Sistemin temel üstünlüklerini  belirtmek  gerekirse;  havayı ısıtmadığı için minimum  infilitrasyon  kaybı olmaması,  ortam hava hareketi olmadığından  toz problemi yaratmaması, spot ısıtma , çalışma sıcaklığına erişmek için beklemeye gerek olmaması , birkaç dakika içinde ısınabilmesi, vardiya  çalışmalarda bölgesel ısıtma olanağı bulunması şeklinde sıralanabilir.

radyant isitici