DÖŞEME TİPİ ISITMA CİHAZLARI (VİLLA KALORİFERİ) AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Doğal gaz veya sıvı yakıtla çalışabilen kazan + boyler ve otomatik kontrol sisteminden oluşan (veya boylersiz) ısıtma sistemleri (villa kaloriferi), ısıtma ve kullanma sıcak suyunu birlikte üretir. Doğal gaz söz konusu olduğunda, atmosferik brülörlü villa kaloriferi ideal çözümdür.

Avantajları: 
a- Uzun ömürlüdür.
b- İşletme verimi çok yüksektir.
c- Otomatik kontrole müsaittir. Logamatik panel ile konfor yakıt tasarrufu ve ilave imkanlar vardır. Elektrik kesintisine karşı 8 yıl rezervlidir. (Hafta sonu evleri donma emniyet düzeni, gece işletmesi v.b.)
d- Boyler (Kullanma suyu) sıcaklığı sabit kalacaktır. (55°C veya ayarlanan sıcaklıkta) Aynı anda 2-3 banyoda sıcak su kullanma olanağı vardır.
e- Aynı binada döşeme ısıtması ve radyatörlü ısıtma için tek kazan kullanılabilecektir.
f- Doğal gaz, LPG ve sıvı yakıt dönüşümlü tipleri mevcuttur.
g- Özellikle kazanı, ayrı bir katta planlanan villalarda, ortam sıcaklığının sabit kalması, gece işletmesi, uzaktan kumanda imkanları ile idealdir.
h- Ev güvenliği tam güvenlik sistemi ile sağlanmıştır.
i- Yakıttan ortalama %40 tasarruf sağlar.

Dezavantajları: 
a- Kazan dairesi hacmine ihtiyaç vardır. (Küçük bir çamaşır odası (1,5x2mt.) kadar)
b- İlk yatırım maliyeti daha fazladır. (Ancak ilk iki yılın sonunda daha ekonomiktir.) Doğal gazlı kat ve villa kalorifer uygulamalarında sonuç olarak; kazan konulması için ayrı yer bulunmayan, 80-100 m2 kullanma alanı olan tek dairelerde; döşemelerde ısı yalıtımı yapılması kaydı ile, en fazla 2 veya 3 katlı binalardaki küçük dairelerde kombi şofbenlerin kullanılması; villa tipi uygulamalarda ise atmosferik brülörlü boylerli kazan kullanılması daha uygundur.